تفاوت انواع قهوه ها و طرز تهیه

0

انواع قهوه موضوع این بخش از سایت فرکافی است. قهوه ها انواع مختلف دارند و بر اساس معیارهای مختلف به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند. به عنوان مثال انواع قهوه از نظر نژاد درختچه به دو دسته عربیکا و روبوستا تقسیم می شود. همچنین قهوه ها از نظر طرز استفاده هم به گروههای مختلف تقسیم می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت انواع قهوه ها ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تفاوت انواع قهوه را بشناسید

در این قسمت گروههای مختلف قهوه را بر اساس تقسیم بندی های مختلف برای شما بیان می کنیم :

انواع قهوه بر اساس نژاد درخچه

انواع قهوه

قهوه ها بر اساس نژاد درختچه به دو دسته عربیکا و ربوستا تقسیم می شوند . ناگفته نماند که نوع سومی هم به اسم لیبریکا وجود دارد که به دلیل بسیار کمیاب بودن در دسته ها ذکر نمی شود.

انواع قهوه
قهوه عربیکا ( Arabica coffee) از انواع قهوه

به گزارش سایت فرکافی درختچه‌ قهوه عربیکا بسیار ظریف بوده و در معرض آفتاب شدید به شدت آسیب می‌بیند. طبق اطلاعات بدست امده درخت عربیکا فقط در ارتفاع ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ متری از سطح دریا رشد میکند.

درختچه‌ قهوه عربیکا هم در گرما و هم در سرمای زیاد آسیب میبیند. دانه‌های این قهوه به گرمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه نیاز دارند و به آرامی رشد میکنند. به همین دلیل این قهوه بسیار معطر است . درختان عربیکا  رابیشتر در آمریکای لاتین و آفریقای شرقی میکارند و ۷۵% از تولید قهوه‌ی جهان را شامل می شود.

قهوه عربیکا در هر منطقه‌ عطر و بوی مخصوص به خود را دارد. قهوه‌ی عربیکا را اکثرا بعد از ناهار میل میکنند.

قهوه روبوستا ( Robusta coffee) از انواع قهوه

یکی دیگر از انواع قهوه ، قهوه روبوستا است .درختچه‌ی قهوه روبوستا همانند اسمش محکم است و در مقابل آفتاب آسیب پذیر نیست. این قهوه براحتی میتواند در ارتفایی بین سطح دریا تا ۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد بکند. حتی در مقابل انگل‌هایی که در مناطق گرمسیری هستند هم این نوع درختچه مقابله می کند و بسیار قوی تر از قهوه عربیکا است.

این دانه ها که در دمای بسیار بالاتری قرار دارند خیلی سریع رشد می‌کنند به همین دلیل این قهوه کم عطر و غلیظ است .

به گزارش سایت فرکافی قهوه روبوستا را در آفریقای غربی و آسیا میکارند و اکثرا آن را هنگام صبحانه مینوشند. چون مقوی و محرک است و باعث سر حال شدن انسان بعد از خواب خواهد شد.

ولی اگر ان را غروب یا بعد شام بخورند بی خوابی می اورد.

انواع قهوه بر اساس درجه تفت

انواع قهوه

قهوه را بر اساس درجه تفا و همچنین بر اساس نوع رنگ دانه‌ی قهوه بو داده شده به انواع روشن ( لایت ) ، ملایم ( مدیوم ) ، تیره ( مدیوم-دارک ) و خیلی تیره ( دارک ) تقسیم‌ بندی کرده اند.

درجه‌ی بو دادن قهوه بر طعم قهوه اثر خواهد گذاشت. هرچه قهوه تیره‌تر باشد تلخی آن هم بیشتر است .

این نکته را هم یاداوری می کنیم که اگر قهوه بیش از اندازه بو داده شود میسوزد  و دیگر خواص اصلی خود را نخواهد داشت.

بنابراین همانطور که اشاره کردیم کسانیکه قهوه‌ با طعم ملایم دوست دارند باید از قهوه با درجه‌ مدیوم استفاده کنند و همچنین کسانیکه قهوه را خیلی تلخ دوست دارند از قهوه با درجه‌ی دارک  یا تیره باید استفاده کنند.

انواع قهوه بر اساس طرز استفاده

بنا بر طرز استفاده قهوه ها ، قهوه به انواع قهوه ترک – قهوه فرانسه – قهوه اسپرسو – قهوه فوری و انواع کافی میکس تقسیم بندی شده است.

قهوه ترک ( Turkish coffee ) از انواع قهوه

قهوه ترک یکی از انواع قهوه و قدیمی ترین  روش دم کردن قهوه است. برای تهیه قهوه ترک باید دانه قهوه را به صورت خیلی نرم ( Extra fine ) آسیاب کنید. سپس ان را در قهوه جوش مخصوص قهوه ترک دم نمایید.

قهوه فرانسه ( French coffee ) از انواع قهوه

یکی دیگر از روشهای تهیه قهوه یا انواع قهوه ، قهوه فرانسه است که برای اولین بار در فرانسه استفاده شده است. برای قهوه فرانسه دانه قهوه را زبر آسیاب می کنند و آن را در قهوه جوش‌های فیلتری یا فرنچ پرس دم میکنند. این قهوه هم یکی از خوشمزه ترین و مشهورترین قهوه های جهان است.

قهوه اسپرسو ( Espresso coffee ) از انواع قهوه

یکی دیگر از انواع قهوه ، قهوه اسپرسو است که ایتالیایی ها برای اولین بار از ان استفاده کردند. برای تهیه قهوه اسپرسو باید دانه قهوه را کمی زبر آسیاب کنید و آن را توسط موکاپات ( اسپرسوساز های روگازی ) و یا اسپرسوسازهای برقی دم  نمایید. این قهوه هم طعم خاصی دارد و بسیار خوشمزه است.

قهوه فوری ( Instant coffee ) از انواع قهوه

یکی دیگر از انواع قهوه ، قهوه فوری است که نیاز به دم کردن ندارد. دلیل ان هم اینست که ماده عطری، رنگی و موثر آن به محض تماس با آب جوش آزاد خواهد شد.

در نیمه دوم قرن بیستم، انواع قهوه فوری ( Instant coffee ) نیز در بازار اروپا و آمریکا عرضه شد. این قهوه در واقع شیره تبخیر شده قهوه صاف و عصاره دانه قهوه است که نیازی به قهوه جوش ندارد و با حل کردن کمی از آن در یک فنجان آب جوش، اماده میشود.

کافی میکس ( coffee mix ) از انواع قهوه

کافی‌ میکس مخلوطی از قهوه فوری و سایر افزودنی ها مانند شیر ، شکر ، پودر وانیل ، پودر خامه ، پودر شکلات و…. است. برای تهیه ان میتوانید به راحتی کمی اب جوش به ان اضافه کرده و از ان میل کنید.

قهوه بدون کافئین از انواع قهوه

انواع قهوه

درباره قهوه بدون کافئین باید بگوییم که وقنیکه دانه‌ های قهوه هنوز سبز هستند آنها را در آب داغ می‌خیسانند .سپس یک حلال حل روغن‌های کافئین به آن اضافه می‌کنند و کافئین قهوه را جدا می‌کنند. البته از کافئین جدا شده در صنعت داروسازی استفاده میشود و دور ریخته نخواهد شد.

به گزارش سایت فرکافی کسانیکه دارای ناراحتی معده هستند و یا افراد مسنی که معده‌ی آنها قابلیت جذب کافیین را ندارد میتوانند از قهوه بدون کافئین استفاده کنند.

همچنین طبق اطلاعات بدست امده خانم‌هایی که دارای کم خونی یا فقر آهن هستند سعی کنند از قهوه بدون کافئین استفاده کنند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت فرکافی دارباره تفاوت انواع قهوه ها تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.